Regeneracja wałów Rybnik

Użytkownicy z Rybnika i okolic.

Regeneracja wałów Rybnik

Postprzez Hinol » 28 lip 2007, o 18:27

Wiecie może gdzie jest jakiś zakład, w którym można rozebrać a później wycentrować wał korbowy z Komara? Słyszałem, że gdzieś na Wawoku jest firma, która się zajmuje takimi rzeczami. Czy ktoś z was rozbierał już wał? I ile mogło by takie coś kosztować (rozebranie + ewentualnie zmiana łożyska + wycentrowanie). Wreszcie zabieram się za ostatnią rzecz w moim Komarku - mianowicie wypełniacze wału. Teraz jeszcze muszę tylko poczekać na resztę chromowanych części (będą zrobione dopiero na pod koniec sierpnia :shock: ), więc mam jeszcze trochę czasu. A później już tylko składać i jeździć :D
Avatar użytkownika
Hinol
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 572
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 14:09
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Regeneracja wałów Rybnik

Postprzez Pani Kontekstowa » 28 lip 2007, o 18:27

Pani Kontekstowa
 

Postprzez Wojteeek » 4 sie 2007, o 23:17

O ile mi wiadomo ( od kumpla wiec niepewne... ) to centrowanie walów i szlif cylkow jest w Wodzislawiu Slaskim gdzies kolo PKSa...

Nie sprawdzalem, wiec niepewne :/
Wojteeek
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2059
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 15:23

Postprzez Hinol » 6 sie 2007, o 11:01

Kurczę Wodzisław to już dla mnie za daleko. A przy okazji: Dzwoniłem dzisiaj do tego zakładu, który wcześniej podałem i powiedzieli mi, że nie zrobię mi wału do Koprucha. :? Jak nie znajdę gdzieś blisko kogoś, kto może mi ten wał rozebrać a potem wycentrować, to będę musiał zrezygnować z wypełniaczy. :evil:
Avatar użytkownika
Hinol
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 572
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 14:09
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Postprzez Mariusz » 6 sie 2007, o 23:34

możesz sam spróbować-mi kolega rozbijał (uczeń technikum mechanicznego :P ) zbijał i centrował, i w cale to takie ciężkie nie jest. chodzi o późniejsze wycentrowanie, ale to o dziwo sam \robiłem, bo oczywiście mi ze stołu na połówkę spadł itd... o dziwo jak wycentrowałem to nei chciało mi urwać d..y :P tylko że jak będziesz miał wypełniacze, to będzie gorzej z centrowaniem, bo niejako nie będzie w co walić :P tak to waliłem w spód daszka grzybka i jazda :P bardzo lekko wystarczy pukać, bo niestety ale nawet w rękach można zmienić wycentrowanie wału :/ (jak ktoś ma dużo werwy i wał był świeżo zbijany, bo wiadomo że taki stary to już się zastał itd :P )
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez Hinol » 6 sie 2007, o 23:55

A możesz opisać dokładniej jak rozbijaliście ten wał i czym? No i sposób w jaki go potem wycentrowałeś. A na kłach tokarskich dało by się to zrobić? Z tego co wiem, to wały centruje się z dokładnością do jednej setnej milimetra, więc trochę trudno o taką dokładność bez sprzętu. W każdym razie czekam na porady/propozycje.
Avatar użytkownika
Hinol
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 572
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 14:09
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Postprzez Mariusz » 8 sie 2007, o 00:57

więc rozbijaliśmy bardzo prostymi metodami :P imadło, rozszerzyliśmy tak żeby sworzeń spokojnie wszedł, i nic nie wkręcaliśmy, tylko położyliśmy wał na nim, tą część wsadziliśmy między te połówki imadła żeby nie zawadzała, i do ręki taki *** młot 5 kilo i taki jakiś wybijak, on tam miał bo w końcu warsztat, nieostry na końcu a średnicą akurat ładnie pasowal i ładnie współpracował :) na początku szło nieciekawie, ale jak już troche sie ruszyło to z 5 bachnięć i mamy sworzeń w jednej połówce. potem wymiana łożyska, robienie wypełniaczy czy co tam chcesz, i powrót na warsztat :P procedura bardzo podobna, tylko najlepiej tą połówkę bez sworznia trochę ogrzać :) wybił jeszcze trochę bardziej ten sworzeń, przyłożył do drugiej połówki wału, i teraz przydaje się druga osoba która trzyma tą połówkę ze sworzniem w poziomie. druga naparza tym samym młotem i pobijakiem, aż wejdzie sworzeń w drugą połówkę. nawet nie tak trudno nacelować, bo przynajmniej mój sworzeń miał takie jakby zaokrąglenie na końcu żeby lepiej wchodził :P jak już nabiłeś to musisz sprawdzić czy nei przyblokowało korbowodu, bo to się często zdarza. idealem jest ciasno spasowany wał, tak żeby korbowód nie latal (to zależy od luzów, ale jak za luźno wał zbijesz to długo na nim nie pojeździsz :P ) i się nigdzie nie blokował. nam się przyblokował, ale nei pamiętam jak już go rozblokowaliśmy, chyba trzymając wał w ręce i naparzając lekko w połówkę przy korbowodzie :P to teraz centrowanie. 5kg mlot jak i ten pobijak odkładamy gdzies daleko, a do ręki bierzemy jakiś malutki młoteczek. na prawdę lekko wystarczy pukać, i nei trzeba wału nigdzie blokowac żeby zmienić jego wycentrowanie :/ jednakl najlepiej jest teraz wkręcić wał jedną połówką w imadło, tak aby się nie miał szans ruszyć. jeśli mamy połówki w cały świat i krzywiznę jak byk to na dobry początek przyklepujemy tak aby przynajmniej grzybki się w miarę ładnie nakładały :P gdy już mamy jako takoi w naszych oczach, to nabijamy na jedną z połówek łożysko, i kręcimy wałem. jak widzimy że druga połówka oprócz ruchu obrotowego wykonuje także ruch obiegowy, to musimy się tym zająć :) w którą stronę pukac w jakich przypadkach, to trzeba wybadać. ale bierzemy ten leciutki młoteczek, i trzymając już wał w dłoni za jedną z połowek, pukamy w drugą. i tak aż do skutku, czyli aż współmiernośc będzie na prawdę minimalna. idealnie nigdy nie zrobimy, ale jeśli będzie ruch obiegowy o orbicie o promieniu poniżej jakieś 0,25mm to już będzie nieźle ;) sworzeń siedzi w połówkach dość małą szerokością, i podczas pracy wycentruje się do końca już sam, tym bardziej że jest troszkę rozruszany :) tak więc życzę udanych regeneracji ;)
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez Beda » 8 sie 2007, o 10:19

Jak już dojedziesz (pociągiem) do Rybnika, to chyba dwa przystanki dalej jest Wodzisław, więc jak tam centrują wały to lepiej tam jechać, niż bawić sie samemu, bo bez odpoiedniego zaplecza można zniszczyć wał i co potem ?? :/
A swoją drogą wiem, że kiedyś u Sanecznika robili wszystko do motorków, widocznie, albo to jest już nieopłacalne, albo nie wiem :/
Ja ostatnio robiłem u nich wał z samochodu i za regeneracje zabuliłem 130zł, więc myśle, że z motorka powinno wyjść 30-50zł :)
Beda
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 33
Dołączył(a): 15 cze 2007, o 19:28
Lokalizacja: Rybnik

Postprzez Wojteeek » 8 sie 2007, o 12:29

Sanecznika ? Gdzie to jest ?

To o tym Wodzisławiu to jednak prawda z tego co mówisz...
Wojteeek
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2059
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 15:23

Postprzez Hinol » 8 sie 2007, o 12:34

Dobra idę na całość. 8) Dzisiaj na prasie wycisnąłem sworzeń trzymający korbowód (właśnie zabieram się za jego polerowanie) i zamówiłem deskę balsy (deska 9 zł, a przesyłka 20zł :shock: :evil: ale trudno, jak robić to robić). Dzisiaj po południu albo jutro jadę do tokarza, żeby mi zrobił pierścień zabezpieczający na wypełniacze i stoczył lekko wał (tak co by się ten pierścień zmieścił w skrzyni korbowej). Pierścień będzie z raczej z nierdzewki. Później trzeba będzie kupić nowe łożysko (postaram się o SKF), złożyć wał do kupy (także na prasie), ale najgorzej będzie z wycentrowaniem. Znalazłem też firmę w Mikołowie, która zajmuje się regeneracją wałów. A co do Wodzisławia - możecie podać jakiś konkretniejszy adres? Szukałem w googlach ale nieskutecznie. :/
Avatar użytkownika
Hinol
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 572
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 14:09
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Postprzez Mariusz » 8 sie 2007, o 13:02

heh, łożysko igiełkowe? SKF? śnisz :P ja do komara jakiegokolwiek kupić nie mogłem :P a jak już kupiłem to nie pasowało :P używkę udało mi się w bardzo dobrym stanie skołować i jeżdżę ;) (dzieło przypadku :P ten co mi zbijał wał zgubił jedną igiełkę, i wpadła mu to szuflady gdzie tysiące nakrętek miał :lol: wiadomo że nei znajdzie w takiej, wiec pojechał do kumpla a ten mu dał wał bez luzów :P )
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez Wojteeek » 8 sie 2007, o 13:07

No adresu nie znam ale to w okolicy PKS, PKP jest.
Balse gdzie kupiłeś ?
Wojteeek
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2059
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 15:23

Postprzez Hinol » 8 sie 2007, o 15:26

Balsę zamówiłem w internetowym sklepie modelarskim. Nie będę robił reklamy temu konkretnemu, ale praktycznie w każdym można takie deski dostać. Tylko cena jest nie za ciekawa.

Co do igiełek to też mi się posypały. :x Nie wiem ile ich powinno być, ale mam 34, więc parzysta liczba. :> Mam nadzieję, że się zgadza. A co do łożyska SKF, to w katalogu chyba są takie o pasujących wymiarach. Zaraz pójdę pomierzyć i zobaczę. W Rybniku jest firma, która zajmuje się sprzedażą łożysk i jest też przedstawicielem firmy SKF, więc może mi się uda. :)

Kurczę te całe wypełniacze będą mnie kosztować coś koło stówy, albo i więcej. Masakra. :?

Zdjęcia rozebranego wału
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Hinol
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 572
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 14:09
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Postprzez Mariusz » 8 sie 2007, o 23:12

aaaa... to ty masz ten stary typ? bez koszyczka? kurcze, i ty chcesz w tym jeszcze wypełniacze robić? :o załatw sobie ten nowszy z koszyczkiem-przynajmniej szersze i grubsze lożysko jest, oraz cywilizowana technika :P poza tym sprawdź czy nei masz korbowodu i sworznia wyrobionych, bo do tego to nie dokupisz już za china totalnego :P
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez Hinol » 8 sie 2007, o 23:51

Sworzeń i korbowód są praktycznie idealne, tylko nie wiem jak z powrotem założę to łożysko. Musze znaleźć jakieś inne, tylko gdzie ja znajdę łożysko o wymiarach śr. zew. 21mm, śr wew. 15mm? :shock: :? Miałem kupić nowy wał na AGMOT-cie, czekałem prawie 2 tygodnie, ale nie mieli i chyba nie będą mieć dostawy, więc muszę robić ten wał. Eh szkoda gadać, masakra.
Avatar użytkownika
Hinol
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 572
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 14:09
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny


Powrót do Okręg Połudiowo-Górnośląski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości