Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Dział opisujący drobne przeróbki, Wasze patenty, usprawniające technicznie lub wizualnie jednoślady.

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 16 lut 2014, o 21:05

Jutro odbieram ramę do jawki (http://tablica.pl/oferta/jawa-mustang-j ... 4920966e52) i będę robił ją na crossa, ale jeszcze nie wiem dokładnie jakie części wsadzę do niej.

Wiem że lekki tuning silnika, ale to już mam zaplanowane, opony kostki, błotniki crossowe, ale nie mogę się zdecydować nad zawieszeniem.

Jakie wstawić lagi? Może od simka? Lagi mają być miękkie, zobaczcie jak im miękko chodzą: http://www.youtube.com/watch?v=3u50BuHjtR4

Jakie amortyzatory z tyłu, i jaki wahacz?
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Pani Kontekstowa » 16 lut 2014, o 21:05

Pani Kontekstowa
 

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Siczka » 16 lut 2014, o 21:17

Zawieszenie przednie od Simka możesz dać, tylny amortyzator np z MZ z regulacją twardości, silnik nieco podkręcić, chociaż nie wiem czy w to się bawić warto. Szkoda trochę tej Jawki.
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 16 lut 2014, o 21:31

Bez papierów jest. Jeszcze jak by na kołach była i chociaż silnik zatarty to trochę szkoda ale przecież też nie będę jej ciął na kawałki. Tylko zawieszenie miękkie i błotniki.
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Tomek » 16 lut 2014, o 21:54

Zawieszenie w crossie nie ma być miękkie. Ma mieć duży skok :D Jawką będzie ciężko w terenie, ma 3 biegi, na dodatek średnio zestrojone.
Najtańsza opcja to przód od Simsona, tył na oryginalnym wahaczu (nie warto go zmieniać)+ amortyzatory od CZ z regulacją napięcia. Do tego silnik z chińskiej 50-125cc i będziesz miał fajną jazdę przy małym spalaniu, 4 biegi i bezobsługowość. Crossa z Jawki nie zrobisz, ale na polne drogi się nada. Oryginalny silnik sprzedaj, odzyskasz połowę pieniędzy za ramę.
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8664
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 16 lut 2014, o 22:15

No nie wiem.. To miała być z założenia uterenowiona jawka a nie chiński cross z ramą jawki.
Na corocznych zawodach crossowych jawek w czechach ludzie popierdzielają tymi jawkami aż się kurzy :yes:

No ale pomyślimy, zobaczymy :D
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Tomek » 16 lut 2014, o 22:25

Wiesz jakie tam są modyfikacje? :D Często są to ramy od starych crossów z wspawaną częścią ramy od Jawki i jej silnikiem. Parę lat temu widziałem prawie nowego KTM SX85 z silnikiem Jawki. Żeby załapać się do zawodów, silnik musi być Jawy, cała reszta nie :wink:
Silniki też są ciekawe. Widywałem np wspawaną skrzynię biegów od CZ 175 do skrzyni korbowej Jawki, cylindry od Simsonów, stawidła, dwa cylindry itp.
Tam w sport ludzie ładują sporo kasy i jeśli widzisz że Jawka wygląda oryginalnie to taka prawdopodobnie jest. Jeśli coś jest nie tak, to najczęściej z Jawki pochodzi sam silnik :P Dlatego filmami aż tak się nie sugeruj.

Skoro uparłeś się na silnik Jawki, to niech zostanie. Zawieszenie jak pisałem wyżej. Niczego lepszego tam nie wymyślisz. :)
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8664
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Re: Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Tomciosz » 16 lut 2014, o 23:39

Doszukałem się kiedyś czasopisma z lat 60, po czasku, gdzie zalecano zamianę miejscami zębatek przesównych w skrzyni biegów(tj. 18 i 20 zębów zamienić miejscami). Wtedy właśnie 2 staje się równie mocna jak 1. Ale wtedy szkoda wrzucać 3 bieg bo będzie szarpać. Poszukaj czegoś pod hasłem "jawa uprávy". Znalazłem równeż ciekawą mape kanałów, lecz cylinder do wymiany "po 4 do 6 wyścigach”.

Wysyłane z mojego NEXO 3G za pomocą Tapatalk 2
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 17 lut 2014, o 15:41

Tomek, No właśnie zauważyłem że znaczna część 'jawek' na zawodach w czechach to crossy z silnikami jawek lub rama jawki mocno przerobiona + silnik jawki.

Ale ja chcę zachować sporo oryginalnych jawowskich części i wolałbym żeby moja była taką endurową jawką, nie chińskim crossem z silnikiem jawki. Ta wygląda bardzo fajnie: http://tiny.pl/qjlbg

Fajna opcja z tymi amortyzatorami od cz ale jeżeli są sporo dłuższe od oryginalnych z mustanga to musiałbym przedłużyć oryginalny wahacz a przy tym go wzmocnić bo na spawie łatwo może pęknąć w terenie.. to już lepiej wstawić od crossa.
Ostatnio edytowano 17 lut 2014, o 16:05 przez harleydavinson, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Siczka » 17 lut 2014, o 16:02

Zawieszka przód Simsona, tylne mocowania podwyższyć musisz i dać inne amortyzatory, z regulacją twardości, wysokie jakieś, kierownicę wyższą z rozpórką poszukać no i silnik ostro podłubać trzeba.
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 17 lut 2014, o 16:10

Ja bym to zrobił najchętniej tak: Przód lagi simek lub chart, silnik wiadomo trzeba trchę pogrzebać żeby zwiększyć moc, ale już moja w tym głowa :mrgreen: , tył wahacz crossa, amortyzatory mogłyby być cz, kiera od crossa, oryginalny tłumik na śmietnik a zamiast niego spawak, jakieś crossowe błotniki najlepiej pomarańczowe :twisted: No i kostki na obydwóch felgach.

Ps. http://media0.7x.cz/images/media0:50fe9 ... ang_09.jpg :D
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez Siczka » 17 lut 2014, o 16:18

harleydavinson, oryginalny tłumik sprzedaj to Ci na Tymbarki przy pracy zostanie. Zawiecha z Sima przód OK, kierownice normalnie zamontujesz chociaż a nie jak w Jawce rowerowa sztyca tylko, no a amortyzatory tylne z CZ mogą być, chociaż lepsze z MZ będą z dwustopniową regulacją to raz, a dwa z CZ są niższe niż oryginalne, lekki pasażer i prawie cały czas na najmniejszej dziurze dobijało koło do błotnika. Trzeba dać przedłużki do amortyzatorów, no i jeszcze wskazówka taka, że jak normalnie założysz amortyzatory tylne np z CZ, to będzie łańcuch sprężynę wydzierał i osłony łańcucha nie założysz normalnie.
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 17 lut 2014, o 16:27

A co z tym wahaczem? Oryginalny z dłuższymi amortyzatorami i mocowaniem w innym miejscu wystarczy czy je*nie przy ostrym skakaniu po wertepach?
Z crossa wahacz majątku nie kosztuje także mogę wstawić.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 4528c.html :3
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 17 lut 2014, o 21:14

Rama już jest u mnie :D Zapłaciłem równo stówkę za ramę z tym wszystkim co na wcześniej danym zdjęciu + dowiezienie mnie i ramy 2km do domu :mrgreen: . Zdjęć nie będę dodawał bo jawka jest w identycznym stanie jak na zdjęciach z ogłoszenia a moje są gorszej jakości.

Naczytałem się o tym że praktycznie niemożliwe jest zdjęcie wahacza więc zostawię go tak jak jest :D Wstawię tylko amortyzatory od mz czy cz i lagi jakieś inne.
Co myślicie o lagach z tego rometa? Bo jakoś do simsonowskich nie mam dostępu: http://tablica.pl/oferta/sprzedam-czesc ... e0a45808a1
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Jawka typ 23p na crossa- Jakie części wstawić?

Postprzez harleydavinson » 18 lut 2014, o 15:53

Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak


Powrót do Modyfikacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 302 gości