Jak namalować szparunki na naszej maszynie?

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

Jak namalować szparunki na naszej maszynie?

Postprzez KLINAR » 13 paź 2007, o 19:46

Jak wszyscy a napewno wiekszosć motomaniaków starej motoryzacji wie co to szparunki, szparunki dodaja wdzieku i urody naszym maszynom lecz wiekszość z osób restaurujacych swoje maszyny kupuje albo naklejane szparunki ktore jesli nie sa dobrze zabezpieczone latwo o zmycie z nich koloru a pozatym trzeba miec wprawe zeby dobrze takie cos zrobic, lub poprostu nie ruszaja motoru i zostawiaja go tak, bez szparunków. Sam długo szukałem dobrej metody na proste a zarazem bezpieczne namalowanie szparunkow bo perspektywa malowania szparunków małym pedzelkiem moja trzesaca sie reka :lol: nie wygladała zbyt wesoło :P No i podczas pracy z znajomym lakiernikiem zauwazyłem ze on jesli nie chce malować jakiego elementu to poprostu zakleja go tasma albo papierem, wiec pomyslalem ze moze i ja zakleje niepotrzebna czesc lakieru a tam gdzie bedzie miał być szparunek zostawie prześwit. No i doszedłem do wniosku że najlepiej bedzie zrobic to taśmą izolacyjną ponieważ jest "gumowa" i mozna nia wykrecac na wszystkie strony co ulatwi malowanie łuków no ale przejdzmy do rzeczy: (na poczatku sorry za tragiczna jakość zdjęć ale były robione komórką w zamknietym pomieszczeniu dlatego sa jakie sa ale zawsze jakos zobrazuja ta czynność i znacznie ułatwia sprawe :) ) Potrzebne będzie nam: taśma izolacyjna (radze kupic taśme w innym kolorze niz kolor nadwozia, ja mialem czarna tasme i i troche nameczyłem się żeby dobrze ustawić przerwe miedzy tasmami i niestety nie wyszło mi to idealnie) jakis nieduży pędzelek, troche farby (ja użyłem białego akrylu z utwardzaczem- mogebyc spokojny ze wrazie gdy benzyna zleci mi na bak to szparunek nie odjdzie razem z nim ) no i nożyczki,
Zaczynamy od rozcieca tasmy na pół ponieważ standardowa bedzie za gruba i gdy bedziemy robić łuk to bedzie się nam marszczyła przez co farba bedzie mogła wejsc pod tasme
Jeśli mamy juz cienkie kawałki tasmy to oklejamy powieżchnie na ktorej bedziemy chcieli umiescic szparunek ( w moim przypadku robilem zdjecia na błotniku wiec naklejalem tasme najpierw po rancie blotnika a potem nastepny pasek w odleglosci niecalych 3-4 mm wiekszego odstepu nie radze robić gdyż zbyt gruby szparunek nie bedzie za ładnie wyglądał) jednym słowem powinno wyglądać to mniejwiecej tak :
Obrazek

Jeśli juz okleiliśmy nasz element musimy usunac wszelkie pechezyki powietrza zpod taśmy(np kawalkiem szmaty) no i odtluścic powierzchnie na ktora bedziemy nanosić szparunek, po czym nanosimy farbe a wyglada to mniejwiecej tak :
Obrazek
Po jakiś 2-3 minutach jak farba zgęstnieje na tyle aby była w maire sztywna i zjechała nam z powierzchni delikatnie zrywamy taśme ( nie możemy zrobić tego później bo zaschnieta farba ktora znajduje sie na taśmie moze zejść razemz całym szparunkiem) efekt jest taki :
Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję że napisałem to w miare zrozumiale no i że przyda się komus :)
22.07.1973r. Uruchomienie taśmy produkcyjnej w Bielsku-Białej. W tym roku FSM wykonuje 1500 sztuk Fiatów 126 p, w 1974 r. - 10 tysięcy aut.
KLINAR
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2027
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:48
Lokalizacja: Starogard Gdański

Jak namalować szparunki na naszej maszynie?

Postprzez Pani Kontekstowa » 13 paź 2007, o 19:46

Pani Kontekstowa
 

Postprzez Phantom » 13 paź 2007, o 19:53

Napisales calkiem zrozumiale i na pewno mi sie przyda.Jezeli bede mial czas to jeszcze w tym rocku ta wiedze wykorzystam. :) Dzieki!
Jestem patriotą! Łapy precz od mojej Ojczyzny!!!

Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
Phantom
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2431
Dołączył(a): 13 lip 2007, o 10:31
Lokalizacja: Gałąźnia
Pochwały: 19

Postprzez KLINAR » 13 paź 2007, o 19:56

bedziesz malował szparunki na komarze :> szczeze jestem ciekawy jaki bedzie efekt :)
22.07.1973r. Uruchomienie taśmy produkcyjnej w Bielsku-Białej. W tym roku FSM wykonuje 1500 sztuk Fiatów 126 p, w 1974 r. - 10 tysięcy aut.
KLINAR
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2027
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:48
Lokalizacja: Starogard Gdański

Postprzez Adi.G. » 13 paź 2007, o 20:01

szparunki na komarze.. :roll: jakos tego nie widzę...

Może się to przydać przy odtworzeniu takiego baku komara

[img][570:500]http://polskiemotocykle.mik.pl/gal_kom232/232-06.jpg[/img]

[img][570:500]http://polskiemotocykle.mik.pl/gal_kom232/232-05.jpg[/img]
Avatar użytkownika
Adi.G.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 5172
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 15:22
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Pochwały: 1
Pojazdy: GSF650N TS150 MR232 50M2

Postprzez KLINAR » 13 paź 2007, o 20:06

no szparunki jak juz to tylko na blotniku bo na baku jakos nie ma gdzie tego umiescic, chociaz moze Phantomowi chodziło właśnie o taki trójkąt :]
22.07.1973r. Uruchomienie taśmy produkcyjnej w Bielsku-Białej. W tym roku FSM wykonuje 1500 sztuk Fiatów 126 p, w 1974 r. - 10 tysięcy aut.
KLINAR
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2027
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:48
Lokalizacja: Starogard Gdański

Postprzez Phantom » 13 paź 2007, o 20:19

Nie,nie.Na blotnikach bede malowal.Na zbiorniku i ramie miedzy bakiem a siedzeniem mam zalozone z bialej izolacji od kabla i przyklejone na silikon.
A widzialem juz Komca ze szparunkami na blotnikach i wygladal super!Jakos tak "dostojnie". :)
Jestem patriotą! Łapy precz od mojej Ojczyzny!!!

Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
Phantom
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2431
Dołączył(a): 13 lip 2007, o 10:31
Lokalizacja: Gałąźnia
Pochwały: 19

Postprzez ronio » 13 paź 2007, o 20:25

Dzięki, napewno się przyda, zrobie tak w swojej wsk, nalezy się pochwała :)
KOMAR'74
Suzuki GSXR 1000 K5
BMW E32 735i
ronio
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 1941
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 21:59
Lokalizacja: Szczytno

Postprzez Pawlus » 13 paź 2007, o 20:35

Do tematu:

Ile kosztuje namalowanie takich szparunków i gdzie można je wykonać?

Odp: Wykonanie moich szparunków kosztowało około 4 PLN zużytych na dwie rolki taśmy izolacyjnej, którą to były wyklejane. Do ich wyklejenia potrzebna jest dluga deska, przykładnica lub coś podobnego, ostry nóż lub skalpel i trochę taśmy izolacyjnej. Taśma z reguły ma krzywe brzegi, dlatego należy położyć ją na wspomnianej desce klejem do góry, lekko naciągnąć, przyłożyć z góry przykładnicę wzdłuż taśmy i przeciąć w połowie. Uzyskasz w ten sposób równą krawędź, dwa razy tyle taśmy, a i wyklejanie "zakrętów" przyjdzie łatwiej. Teraz pozostaje tylko wykleić pożądany kształt, zmatowić papierkiem ściernym lakier, gęstą farbą wymalować paski (najlepiej użyć miękkiego pędzelka) i zanim farba zdąży wyschnąć należy odkleić taśmę, żeby uzyskać równe brzegi. Wszystko szybko, łatwo, a co najważniejsze tanio!


tekst pochodzi ze strony www.tomekshl.riders.pl
Avatar użytkownika
Pawlus
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 738
Dołączył(a): 17 kwi 2007, o 17:32
Lokalizacja: DOA

Postprzez KLINAR » 13 paź 2007, o 20:42

lol zeby nie było to nie byłem na tej stronie, pozatym strona nie chce sie wyswietlic :P :] sam szukałem troche po necie ale procz naklejanych szparunków nic ciekawego nie znalazlem
22.07.1973r. Uruchomienie taśmy produkcyjnej w Bielsku-Białej. W tym roku FSM wykonuje 1500 sztuk Fiatów 126 p, w 1974 r. - 10 tysięcy aut.
KLINAR
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2027
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:48
Lokalizacja: Starogard Gdański

Postprzez Pawlus » 13 paź 2007, o 20:46

Ja nie pisze ze byles, po prostu dalem to tu, bo kiedys natrafilem na te stronę i chciałem aby userzy i to mogli przeczytać. Co do strony to u mnie działa bez zarzutu.
Avatar użytkownika
Pawlus
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 738
Dołączył(a): 17 kwi 2007, o 17:32
Lokalizacja: DOA

Postprzez bi-jay » 13 paź 2007, o 21:12

no no ładnie to ci wyszło
Avatar użytkownika
bi-jay
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1413
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:37
Lokalizacja: Strzepcz

Postprzez pawel615 » 13 paź 2007, o 21:52

kurcze dlaczego nie wczesniej?
moja wsk miala by piekne szparunki
Avatar użytkownika
pawel615
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2991
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:47
Lokalizacja: za górami za lasami....
Pochwały: 7

Postprzez BaroS » 13 paź 2007, o 22:14

Pomysł bardzo dobry :wink:

Ja kiedyś wymyśliłem inny, podobny, lecz nigdy go nie wykorzystałem :P

Ty na pomalowany błotnik nakleiłeś taśmy po dwóch stronach i po środku malowałeś szparunek. Mój polegał na tym, że na niepomalowanym błotniku najpierw byle jak maluje szparunek

Obrazek




następnie zaklejam taśmą miejsce w którym ma byś szparunek

Obrazek




maluje cały błotnik

Obrazek




po zakończeniu zrywam taśmę i zostaje szparunek.

Obrazek




Sory że rysunki w paincie, ale jak wcześniej pisałem nigdy nie używałem tego sposobu i nie miałem zdjęć, a chciałem zobrazować moje myśli ;)
BaroS
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 434
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:24

Postprzez endek » 13 paź 2007, o 23:05

no obie metody(Klinara i Hermesa) sa dobre ale to malowanie ,ja osobiscie to kupuję gotowe szparunki i naklejam(według mnie najmniej wtedy roboty) :)

z RWD jest jak z seksem - po co jechać na ręcznym skoro można dawać w pi*dę
Avatar użytkownika
endek
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 8963
Dołączył(a): 4 kwi 2007, o 12:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pochwały: 1

Postprzez KLINAR » 14 paź 2007, o 09:35

kadzaf napisał(a):(według mnie najmniej wtedy roboty

tyle ze w takich naklejanych szparunkach latwo o ich rozmazanie na baku ;) no chyba ze po naklejaniu szparunkow dasz bezbarwny lakier to co innego :) pozatym trzeba tez umiec nakleic szparunek bo widzialem kiedys krzywo naklejony szparunek i nie wygladalo to zbyt ladnie :/
no i malowane recznie szparunki oddaja taki fajny klimat :)
22.07.1973r. Uruchomienie taśmy produkcyjnej w Bielsku-Białej. W tym roku FSM wykonuje 1500 sztuk Fiatów 126 p, w 1974 r. - 10 tysięcy aut.
KLINAR
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2027
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 21:48
Lokalizacja: Starogard Gdański

Następna strona

Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 95 gości