Historia forum

Tu będą umieszczane ważne informacje związane z funkcjonowaniem forum oraz rozwiązania ewentualnych problemów technicznych.

Historia forum

Postprzez Piotrek » 19 mar 2007, o 20:44

Historia tego forum pewnie nie zaczęła by się gdyby nie moja osoba i moja pasja do motoryzacji. Odnośnie mojej pasji to od niepamiętnych czasów ceniłem sobie pojazdy silnikowe - zapewne ze względu na to, iż od urodzenia mieszkam na peryferiach miasta skąd zawsze i wszędzie było daleko. Konkretnie moje zainteresowanie jednośladami zaczęły się bardzo niewinnie jesienią 1998, miałem wtedy 12 lat - będąc na dworze przypadkowo wraz z kolegą poruszyliśmy temat motorów. Za bardzo wtedy chyba nie wiedzieliśmy, o czym rozmawiamy, ale temat bardzo mnie zainteresował, że aż nie mogłem przestać myśleć o własnym motorze. Wróciłem do domu, usiadłem i podjąłem rozmowę z tatą, ku mojej wielkiej radości temat spotkał się z poparciem ze strony mojego rozmówcy. Wtedy zaczęliśmy myśleć gdzie by tu nabyć taki motorek. Nagle sobie przypomniałem, iż jak byłem jeszcze młodszy to u dziadków w drugiej części miasta często przesiadywałem w komórce na dziadkowym motocyklu WSK oraz na wujkowym... Komarze. Gdy o tym wspomniałem tata wykazał się entuzjazmem, ale jakoś szybko on wygasł i wtedy usłyszałem: "Z tego Komara to raczej nic już nie będzie bo przecież w '97 w czasie wielkiej powodzi cała ta komórka do połowy wysokości pływała czyli motory były całe pokryte powodzianką" Nie dawałem tacie odpocząć i jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy zobaczyć, co z tego komara pozostało. Jak się okazało rzeczywiście był on przez prawie 2 miesiące pod wodą ale wujek "zabezpieczył" go - zatkał gaźnik i tłumik kitem. Ogólny widok komara był przerażający - cały pokryty szaro- białym szlamem, spod którego nie było widać, jakiego koloru jest ten jednoślad. Sprawa była jasna - nici z tego motoru. Ale nie dla mnie - ja cały czas wierzyłem, iż na tym da się jeździć i w końcu powiedziałem: "A jakby go wyremontować?". Wtedy usłyszałem od babci - idź pogadaj z wujkiem czy w ogóle da Ci ten motor, a jeśli tak to czy znajdzie czas, aby Ci go wyremontować (wujek jest z wykształcenia i z zamiłowania wspaniałym mechanikiem) a resztą "spraw" już ja się zajmę. Poszedłem do wujka i z ogromnym entuzjazmem podszedł do tematu (i nie dziwie się, bo przecież ten Komar to kawałek jego dzieciństwa - w 1975 rodzice kupili mu go jako nowego ze sklepu), w ten oto sposób na późną wiosnę Komar odzyskał swój blask (o Komarze więcej: tu). Jesienią tego roku jako pierwszy rocznik poszedłem do gimnazjum gdzie poznałem kolegę z którym podzieliłem się moją pasją i za razem jednoślady stały się dla niego tak samo ważne jak dla mnie. Niedługo potem zdaliśmy na karty motorowerowe i mój kolega nabył Komara i tak sobie jeździliśmy i bardzo dużo czasu poświęcaliśmy na rozmowy na ten temat bez względu na czas i miejsce. Takim przykładowym czasem była wiosna 2002 roku, czyli 3 klasa gimnazjum a konkretniej to lekcja historii. Siedząc i nie słuchając tematu standardowo rozmawialiśmy o... motorach, kiedy nagle mój kolega wymyślił aby może założyć klub motocyklowy? Pomysł wiadomo poparłem. W tej samej chwili wpadliśmy na drugi pomysł: "Jak przystało na porządny klub powinniśmy mieć stronę www" O tyle co klub nie powstał to o tyle strona powstała: http://www.kkm.prv.pl. Dzięki temu opanowałem język HTML. W przeciwieństwie do mojego kolegi bardzo zainteresowałem się tą stroną, która zresztą cieszyła się dużą popularnością, na tyle dużą iż dostawałem dość dużo e-mail'i na temat jednośladów. Równo po roku od założenia strony, czyli na wiosnę 2003 pomyślałem sobie, że skoro jest tyle pytań to może stworzyć takie miejsce dla żądnych wiedzy? No i stworzyłem - bezpłatny serwer lycos + najpopularniejszy skrypt dla forum czyli phpBB2 i tak oto powstało forum. Pełno reklam, wolno działający serwer i może coś jeszcze spowodowało, że forum w ogóle się nie rozwijało. Zresztą nigdy go nie traktowałem na poważnie, bo to przecież tylko dodatek do strony. W raz z instalacją phpBB2 pojawiło się u mnie zainteresowanie językiem php i w związku z tym postanowiłem przerobić klubową stronę z html na php. Poziom mojej wiedzy odnośnie php był za niski, aby w całości samemu napisać nową stronę posługując się tym językiem więc sięgnąłem po gotowe systemy zarządzania treścią czyli po CMS'y (portal + forum). Parę ich poinstalowałem, ale jakoś żaden nie przypadł mi do gustu aż tu nagle natrafił mi się CMS jPortal i na niego padł wybór. Oczywiście, aby uruchomić klubową stronę za pomocą tego CMSa musiałem znaleźć serwer oferujący php i bazę danych - lycos spełniał te wymogi, ale po tej nie miłej przygodzie z tymi jego reklamami i wolnością pracy postanowiłem zainwestować w kupno serwera. A więc tak zrobiłem, w październiku 2004 roku zainstalowałem jPortal i już się miałem brać za przenoszenie treści mojej strony do tego CMS'a gdy spostrzegłem, iż ma on w sobie dość interesujące forum. Poświęciłem mu chwilkę - dodałem w nim kategorie i na mojej stronie podmieniłem linka z tego starego forum na te nowe forum przy okazji likwidując stare "lycosowe" forum. Jako, że byłem już w 3 klasie liceum i zbliżała się matura to zaczęło brakować mi czasu i nie przepisywałem starej strony do CMS'a a dodatkowo w ogóle nie interesowałem się tą sprawą. Kiedy zdałem maturę i pojawił się wolny czas, raczej z nudów wszedłem na moją klubową stronę, kliknąłem w link "forum", ładuje mi się ono i co widzę? - forum zaczęło żyć, zaczęli pojawiać się użytkownicy i tematy. W związku z tym zacząłem interesować się nim a i zarazem pogłębiać swoją wiedzę odnośnie php i baz danych. Forum coraz bardziej się rozwijało a ja mu poświęcałem coraz to więcej czasu. Jedyną barierą był brak reklamy, problem ten postanowiłem rozwiązać za pomocą łączenia się z innymi forami. Przyniosło to bardzo dobre rezultaty, a ja coraz poważniej podchodziłem do tematu. Zacząłem korzystać jedynie z profesjonalnych rozwiązań i wtedy właśnie zleciłem wykonanie loga forum prawdziwej firmie, kupiłem domenę motomaniacy.com oraz zainwestowałem ładnie pieniądze w porządny serwer. Już nie wspomnę o czasie spędzonym nad forum, a zdarzało się że gdy dokonywało się jakiejś modyfikacji to siedziało się do wczesnych godzin porannych. W końcu zrezygnowałem z planów przepisania mojej strony do CMS'a. A z drugiej strony stało się to nie możliwe, bo usunąłem część portalową, pozostawiając jedynie forum. Po tym czynie zaczął się proces mocnej modyfikacji forum. Praktycznie rzecz biorąc nie był to już jPortal. Niestety ale w marcu 2007 roku pojawiły się problemy z bazą danych i tak aż do 16 marca gdy już definitywne padła (jPortal okazał się za lichy aby dźwigać tak dużą bazę - prawdopodobnie byliśmy największym forum opartym na tym właśnie skrypcie) wtedy przy stanie ok 50 tyś. postów zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli dalej mamy zajmować się tym forum to musimy użyć do tego odpowiedniego skryptu. To też z dniem 19 marca 2007 forum uruchomiłem na najnowszej stabilnej wersji phpBB2. Niestety ale ta czynność wiązała się ze startem forum od nowa. Dalszy rozwój forum zmuszał do poszerzenia grona Administratorów i tak oto 28 Maja 2008 roku Marcek przyjął propozycję bycia Administratorem. Po nieco ponad pół roku czyli w Mikołajki ta sama propozycja została złożona kolejnemu wzorowemu użytkownikowi - Konerowi. Jedno jest pewne - nikt z Administratorów nie traktuje tego już jako zabawę czy coś nie poważnego, bo nie da się tak tego traktować, gdy ma się takie konkretne plany, jakie my mamy.
Avatar użytkownika
Piotrek
@admin
@admin
 
Posty: 3689
Dołączył(a): 19 mar 2007, o 19:13
Pochwały: 10
Pojazdy: Skoda Octavia III 1.4 TSI, 150 KM, Ambition + Amazing

Historia forum

Postprzez Pani Kontekstowa » 19 mar 2007, o 20:44

Pani Kontekstowa
 

Historia forum

Postprzez janosikmz19822 » 11 lip 2012, o 09:35

I w ten oto sposób tworzymy społeczność internetowa a wszystko zaczęło się od komarka po powodzi.
Ogólnie porównując motomaniaków do innych for to obsługa tego forum jest dużo lepsza wo gule czytelność i rzeczy tym podobne układ strony to duży plus tego forum,ogólnie wielkie gratulacje bo to forum to kawał dobrej roboty :yes: !
Lubie tu być ale po prostu czasem niema czasu :/ no ale systematycznie się pojawiam :P
Avatar użytkownika
janosikmz19822
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3661
Dołączył(a): 4 mar 2012, o 21:53
Pochwały: 42
Pojazdy: Shl m06t,Cz 350,Romet 50T1,Komar 231b -232-2330-2350 z1970(rama),Hercules,jawa 223,Ryś:)


Powrót do Sprawy dotyczące forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości