Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Miejsce gdzie możecie prowadzić swobodne rozmowy na tematy motoryzacyjne. Taki Off-topic ale związany z motoryzacją!

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez dieludolfs » 16 wrz 2014, o 15:44

Witam forumowiczów. Chciałbym się zapytać jaki olej polecacie do turbodoładowanego silnika diesla? Do tej pory w Oplowskim 2.2 DTI przez ostatnie 3 wymiany lałem Shell Helix Ultra 5W40 i zastanawiam się, czy nie przejść Shell Helix Ultra Diesel 5W40. Niby oba te oleje są uniwersalne, czyli można je lać do silników zasilanym każdym paliwem (nawet LPG)...no ale czymś chyba jednak powinny się różnić? Który lepszy? Ma ktoś w ogóle jakieś doświadczenie z olejami tej firmy?
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Pani Kontekstowa » 16 wrz 2014, o 15:44

Pani Kontekstowa
 

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Łukasz. » 17 wrz 2014, o 10:51

pic na wodę, fotomontaż. Benzynowy oficjalnie spełnia po prostu jedną normę więcej, czyli, może to śmieszne, jest lepszy :P W praktyce, oleje mają te same właściwości, ten dedykowany do diesla takie same jak ten drugi, ale przecież skoro jest napisane "diesel" to po co pisać normę tylko dla benzyny? :d

Czyli jak chcesz - możesz przejść, nie musisz, zależy który drożej wychodzi (chociaż ta max dycha raz na rok lub dwa to nie jest kolosalna kwota) :P


Autor postu otrzymał pochwałę
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez izydor » 17 wrz 2014, o 21:39

Po pierwsze primio co ile wymieniacie oliwe? W reni stram sie co mniej wiecej co 10 tys wychodzi akurat ok roku. Teraz szykuje mi sie wymiana w audi mam zalanego jakiegoś long life 5w30, i teraz pytanko jaki zalać do 1.9? Shella jak dieludolfs, czy cuś innego. Cena raczej nie gra roli.
Avatar użytkownika
izydor
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1043
Dołączył(a): 25 cze 2009, o 13:11
Lokalizacja: Świdnik
Pochwały: 17
Pojazdy: Yamaha YZ 250, Honda trx 300,A draj

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Łukasz. » 17 wrz 2014, o 21:48

zalej to co było. Oleje poszczególnych marek mogą się "pogryźć" i pierwszy rok może dość znacznie brać olej. A ten long life będzie dobry ;) A jeżeli już bardzo chcesz być książkowy, to renault rekomenduje elfa (albo total, inna marka, ten sam olej :P ), możesz sobie na niego przejść :P Ale i tak pierwszy rok oleju ci będzie ubywać więcej niż normalnie


Tyle ze teraz się pojawia pytanie: Pompowtryski, czy jak to się nazywało w dCi? Bo do tego należy stosowac po pierwsze, pełen syntetyk, po drugie, przeznaczony do pompowtrysków.

Co ile wymieniać? Standardem jest, że minerał co 10 000 km, półsyntetyk co 15 000 km, syntetyk co 20 000 km. Niekiedy producent oleju zezwala na dłuższe przebiegi, ale pamiętajmy, że poza olejem wymienia się filtr :P Co prawda, nie jest nigdzie opisane co ile wymieniać filtr oleju, ale te 2 lata lub 20 000 km to takie optimum. Zdarzało się, że filtr na ful syntetyku, po 30 000 km już praktycznie nie istniał...
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez dieludolfs » 17 wrz 2014, o 21:54

Ja przeciętnie co ~13tys. km wymieniam olej i filtr, a jeżdżę na pełnym syntetyku ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez izydor » 17 wrz 2014, o 22:41

Łukasz., Do reni leje elfa półsyntetyka
Co zalać chodzi mi do a3 bo mam ok 9 tys na oleju nalatane 5w30 long life (III/?) i własnie nie wiem czy lać to samo czy cuś innego.
Avatar użytkownika
izydor
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1043
Dołączył(a): 25 cze 2009, o 13:11
Lokalizacja: Świdnik
Pochwały: 17
Pojazdy: Yamaha YZ 250, Honda trx 300,A draj

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Krylunio » 17 wrz 2014, o 23:47

Die.

Co jak co ale do opla Genuine.
Tylko.

Wiem po rodzicowej Corsie, od kiedy pamiętam jeżdzony na 10W40, oryginał opla i ni chuuuuuu nic się nie dzieje.

Viki tego potrzebuje :mrgreen:
Avatar użytkownika
Krylunio
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2299
Dołączył(a): 1 lut 2008, o 20:27
Lokalizacja: Wola Rzędzińska
Pochwały: 7
Pojazdy: Komar 2350, Passat B6, Road Star 1700

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Romecik2t » 17 wrz 2014, o 23:51

A do opla to czasem nie GM specjalnie jest? :D Ponoć wszystkie ople na nim najlepiej chodzą.. w benie, nie wiem jak dyszlaki.
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez traktorzysta » 18 wrz 2014, o 00:44

Ja do Corsy zalałem GM Dexos 2. Znalazłem informację, że na takim oleju wyjechała z fabryki, więc zakładam, że musi być wystarczająco dobry dla tego silnika :)
Drogi nie jest, więc będę go lał.
Pomogłem?
Kliknij "Pomógł" !



traktorzysta@motomaniacy.com
Avatar użytkownika
traktorzysta
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 1904
Dołączył(a): 6 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: Solniki Wielkie
Pochwały: 82
Pojazdy: Opel Corsa D 08', WSK M06B3, Kingway Yamasaki 110ccm, Romet 750

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Łukasz. » 18 wrz 2014, o 14:24

Romecik2t napisał(a):A do opla to czasem nie GM specjalnie jest? :D

GM to skrót od General Motors, czyli koncern. Wchodzi w niego m.in. opel i chevrolet, pewnie jeszcze coś, ale nie wiem co :D Genuine z kolei jest marką robiącą olej dla GM-a... Dalej nie muszę pisać? :D
dieludolfs napisał(a):Ja przeciętnie co ~13tys. km wymieniam olej i filtr, a jeżdżę na pełnym syntetyku ;)

Nawet za często. Nie zaszkodzi samochodowi, ale nie pomoże :P Częściej kieszenie opróżniasz... Praktycznie wylewasz dobry olej ;)
izydor napisał(a):Co zalać chodzi mi do a3 bo mam ok 9 tys na oleju nalatane 5w30 long life (III/?) i własnie nie wiem czy lać to samo czy cuś innego.

Zrozumiałem, że o renówce mówisz.
Nie wiem, platinum max expert v? :D Dedykowany do Skody, VW i Audi? :D Tu już roli nie gra marka co zaufanie klienta do danej marki. Pamiętam czasy pracy w motoryzacyjnym:
-Mobil jest dobry?
-Proszę pana, każdy olej u nas jest dobry, zależy co pan wybierze.
-To ja poproszę castrola.
:D

Castrol był rozreklamowany, więc każdy go znał. To nic, że identyczny olej był wlewany do opakowań lotosa (ostatnio nawet kształt bańki 1-litrowej zmienili na identyczne, żeby naklejki dawac takie, jakie jest właśnie zapotrzebowanie :d ), a lotos był o ponad 1/3 tańszy. Reklama i lud zmanipulowany ;)

W megane leje elfa, bo elf już tam był. Kango ojca jeździ na platinum 10/40, bo taki tam był. Sejkol również ma platinum półsyntetyk, bo zawsze taki tam był :P Więc proponuje nic nie kombinować z olejem, skoro nic się nie dzieje, i zostać przy tym, co tam jest, i na taki wymieniać. Amen.
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Konik » 22 wrz 2014, o 18:55

A nie najprościej lać olej zalecany przez producenta? ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Konik
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 5415
Dołączył(a): 9 kwi 2007, o 08:34
Pojazdy: Jawa 50, WSK 125 M06-Z, Octavia RS, Honda Civic VI 5D MB2 97'

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Bubles » 23 wrz 2014, o 10:13

Łukasz., A co Ty sądzisz o Castrolu GTX? Bo wiem że pojęcie masz :F Leję taki do mojej polówy, zastanawiam się czy na dłuższą metę będzie okej?
Avatar użytkownika
Bubles
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 218
Dołączył(a): 15 paź 2011, o 23:45
Pojazdy: Opel Omega B

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Krylunio » 23 wrz 2014, o 17:07

Z tego co słyszałem to Castrol nie jest zbytnio dobrym olejem... Przynajmniej do Hond. chyba że się coś poprawiło.
Avatar użytkownika
Krylunio
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2299
Dołączył(a): 1 lut 2008, o 20:27
Lokalizacja: Wola Rzędzińska
Pochwały: 7
Pojazdy: Komar 2350, Passat B6, Road Star 1700

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez dieludolfs » 23 wrz 2014, o 18:29

Krylunio napisał(a):Z tego co słyszałem to Castrol nie jest zbytnio dobrym olejem...

:yes: Też się spotkałem z taką opinią ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Jaki olej wybrać do turbodoładowanego diesla?

Postprzez Łukasz. » 23 wrz 2014, o 21:41

Bubles napisał(a):Łukasz., A co Ty sądzisz o Castrolu GTX?

To samo co Lotos mineralny :P Czyli bez fajerwerków. Ale jestem pewien, że ten olej jednak smaruje :D
Krylunio napisał(a):Z tego co słyszałem to Castrol nie jest zbytnio dobrym olejem...

Kupcie sobie kiedyś bańki olejów, które was interesują, i poszukajcie na etykietach, przez kogo jest produkowany. Na stronie internetowej się tym nie pochwalą, ale na opakowaniu już muszą :P I niestety, tam wynika, że nawet mobil mobilem nie jest :P Castrola robi... BP? Pewności nie mam, ale chyba tak. A jak castrola, to i lotosa. Orlen akurat, o dziwo jest polską i samodzielną marką (nie mówię, że nie ma zagranicznego kapitału, ale nie należy do żadnej spółki związanej z olejami). Total ma pod sobą elfa. shell, no jest akurat niby samodzielny :P Więc nie będę się wypowiadał, który olej jest dobry, a który zły ;)

Castrol jest zły... Tyle że są najróżniejsze serie olejów :P Castrol ma jakieś magnatec'ki, edge, uje muje, dzikie węże, nie pamiętam wszystkich. I każdy spełnia "inne wymagania". Więc dobór oleju to nie marka, a dobranie oleju spełniającego dane właściwości ;)
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Następna strona

Powrót do MotoChat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości