Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Miejsce gdzie możecie prowadzić swobodne rozmowy na tematy motoryzacyjne. Taki Off-topic ale związany z motoryzacją!

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Konrad » 11 lis 2009, o 23:57

Celem tematu będzie zamieszczanie tytułów i krótkich opisów dodtyczących ciekawych książek związanych z tematyką motoryzacyjną lub jakąś dziedziną powiązaną z motoryzacją.

Ktoś zupełnie zielonkawy w tych sprawach będzie wiedział jaka książka ile zawiera materiału i czego dotyczy. Potem wystarczy wypożyczyć lub ściągnąć daną książkę i poszerzać wiedzę :wink:

Może zacznę :D


,,ABC Samochodowego silnika czterosuwowego" Wiesław Jeżewski

Książka ta w bardzo prosty sposób nauczy nas jak działa silnik, co w jego skład wchodzi i z czego są wykonane odpowiednie elementy. Zawiera opisy podstawowych jednostek które określają silnik, bogate ilustracje, wiele tabel i tablic, domowe sposoby naprawy silnika, kilkanaście rysunków technicznych, ciekawe rozwiązania i co naważniejsze opisuje budowę zaczynając od świecy a na baku kończąc. Książka w wydaniu 4 poprawionym zawiera 415 stron

,,Elektrotechnika i elektronika pojazdów samochodowych " Jerzy Ocioszyński


Jest to w zasadzie podręcznik do technikum a nie książka ale naprawdę warto ją polecić. Człowiek nie mający doczynienia z elektryką po przeczytaniu zaczyna rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Podręcznik jest pisany prosto, wszystkie tematy są poparte przykłądami z życia codziennego. Dzięki tej książce nauczymy się czytać schematy, rozróżniać instalacje samochodowe, dowiemy się jak są zbudowane świece, wtryski, rozruszniki, prądnice, alternatory i inne elementy pojazdów samochodowych. Podręcznik w wydaniu drugim zawiera 211 stron


,,Spawanie gazowe i elektryczne" Leon Mistur

Tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Porusza tematykę bez której mechanik leży i kwiczy.

Opisuje :
- Własności fizyczne i mechaniczne metali
- Technologia metali
- Zutowanie
- Zgrzewanie
- Metaloznastwo
- Obróbka cieplna stali i złącz spawanych (wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie !!!)
- Historia spawania
- Lutowanie
- Zgrzewanie
- Spawanie (Tig, mig/mag, mma, gazowe i wiele innych !!!)
- Inne procesy spawalnicze
- Kontrola połączeń spawanych
- Rysunek techniczny
- BHP


I wiele wiele innych przydatnych informacji bez których nie można się obejść :wink: Książka w wydaniu piętnastym poprawionym zawiera 485 stron z czego co 2 to bogate ilustracje. Polecam !!!


,,Galwanotechnika domowa" Stefan Sękowski

Dzięki tej książce dowiemy się jak w domu można przeprowadzić proces anodowania, barwienia aluminium, srebra, miedzi, jak cynkować, miedziować i niklować. Do tego wiele bardzo ciekawych i przydatnych procesów, porad. Czytelnik ma wrażenie że autor zaadresował książkę do kolegi, jest napisana w bardzo przyjazny sposób. Jasno opisuje opreacje i zawiera ciekawe ilustracje.



,,Abc silnika dwusuwowego " Tadeusz Rychter

Tego raczej tłumaczyć nie trzeba. Wszystko co wiedzieć trzeba jest tu ! Opisana na tej samej zasadzie jak ,,Abc samochodwego silnika czterosuwowego" W. Jeżewskiego


Jak mi się coś przypomni to dodam.
Avatar użytkownika
Konrad
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
 
Posty: 7324
Dołączył(a): 8 cze 2007, o 14:42
Lokalizacja: Lędziny
Pochwały: 3

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Pani Kontekstowa » 11 lis 2009, o 23:57

Pani Kontekstowa
 

Postprzez Mariusz » 12 lis 2009, o 00:08

ABC silnika dwusuwowego jest na prawdę ciekawa, tym bardziej że przybliża ogromną ilość szczegółów technicznych ogromnej ilości przeróżnych sportowych silników dwusuwowych firm wschodnich jak i zachodnich, najnowsze (jak na lata 70te 80te) rozwiązania oraz wyjaśnia działanie kolejnych rzeczy


Motocyklista doskonały D. Hough

David nawinął na motorze więcej km niż może znieść golf na gazie. David nie napisał tej książki aby kogoś karcić-On na wstępie opowiada banalne historyjki o typowych motocyklistach. Niestety bez happy endu. W dalszej części książki udowadnia że da się jeździć motocyklem bezpiecznie, wyjasnia dlaczego motocykl zachowuje się tak a nie inaczej oraz dlaczego motocyklista powinien się zachować tak a nie inaczej. Niczym "wujek dobra rada" podpowiada jak się zachować w tak skrajnych sytuacjach jak hipotermia czy atak psa sąsiada. Wszystko z wyjaśnieniem "dlaczego" i "po co". Polecam, książka nie nuży, wszystko opisane ciekawym językiem gościa który zjadł zęby na jeździe na motorze. Zmienia podejście do jazdy na motocyklu. Zupełnie.

Polecam tą książkę każdemu kto przesiada się na większy sprzęt, lecz nie tylko-te same prawa rządzą jazdą motorynką i gold wingiem.

Książkę można wypożyczyć w co lepszej bibliotece lub kupić w sklepie internetowym, nie dawno widziałem ją jeszcze w empiku, cena jakieś 40zł, ale książka jest warta tych pieniędzy-zmienia podejście do motocykla jak i jazdy na nim.
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez Marek » 14 lis 2009, o 16:03

A ja zapodam nieco może nie literatury pełną parą ale też przydatne dla tych co lubią grzebać w silnikach :P w celu podniesienia mocy ;) :

W języku polskim :

"Popularne mikro silniki spalinowe" W. Schier

"Karting" Tadeusz Rychter

"Tuning. Zwiększanie sprawności silników spalinowych" Tomasz Sałek
(Jedyna dostępna w księgarni)

I zagraniczne :/ :

"Two-stroke Performance Tuning" Graham Bell

"Zweitakt Motoren Tuning" (2 Tomy) Christian Rieck Verlag


Od razu przyznam że większości nie czytałem a tytuły znalazłem na stronie Motor-Techu ;)
Zdravim =MRS=
Pro-Mastah Weteran
Elektronika, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.
Obrazek
Avatar użytkownika
Marek
*supporting
*supporting
 
Posty: 2179
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 00:32
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Pojazdy: In Comming >> MT SM XX

Postprzez Komar Rider » 15 lis 2009, o 21:13

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że idziecie w kierunku zakładania takich tematów! :D Aleja MotoManiaków zaczyna się rozrastać :D

Qunius, gdybyś jeszcze tylko w pierwszym poście wrzucał owe tytuły, podawane przez Użytkowników i zamieszczał odnośnik do postów, to byłbym wręcz zachwycony :D Służę pomocą, na PW, JBC ;)
....::::KOMAR RIDER::::....
Avatar użytkownika
Komar Rider
@admin
@admin
 
Posty: 6013
Dołączył(a): 7 sie 2008, o 02:00
Lokalizacja: Rzepin
Pochwały: 1

Postprzez novik » 4 gru 2009, o 16:29

Fajnie, że powstał taki temat, ja może polecę ksiażke "ABC motocyklisty"
T. Majewskiego, książka stara bo stara, ja mam 4 wydanie poprawione i uzupełnione z 1960 roku, naprawde fajnie poczytać takie stare książki, w ksiażce mamy przedstawione rodzaje motocykli, opisaną całą mechanikę czyli sprzęgło, skrzynka, silnik itd... Oprócz tego technika jazdy, to książka którą przeczytałem jako pierwszą i mogę z czystym sumieniem polecić.
A mam taką proźbę, jak by ktoś mógł napisać o książce
"Polskie motocykle 1946-1985"
novik
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 252
Dołączył(a): 30 sty 2009, o 21:00
Lokalizacja: Wierzbie

Postprzez novik » 4 lip 2010, o 22:25

Właśnie stałem się posiadaczem książki "Auto moto PRL władcy dróg i poboczy" Jak ktoś się nad nia zastanawia to polecam dłużej się nie zastanawiać :) Bardzo fajna książka o samochodach osoowych dostawczych jak i cięzarowych, oczywiście nie mogło zabraknąć motocykli i motorowerów z Polskim Harleyem na czele :wink: Z czystym sumieniem polecam i zyczę miłej lektury
novik
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 252
Dołączył(a): 30 sty 2009, o 21:00
Lokalizacja: Wierzbie

Postprzez major07 » 4 lip 2010, o 23:27

też ją mam :D
sprzedam części do rometów,wsk itp.
pogmagam w elektryce tj. instalacje itp.
Avatar użytkownika
major07
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 1119
Dołączył(a): 18 maja 2008, o 11:57
Lokalizacja: Rzeszotary

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Motorowerzystka » 8 lut 2012, o 18:11

Ja też podzielę się moimi książkami :D Pierwsza książka to:
"Samochody osobowe - Opisy techniczne i dane regulacyjne" cz.3, mgr inż. Krzysztof Wiśniewski. WKŁ 1988
Zawiera zamieszczone modele wybranych marek:
- Dacia 1300/1310P
- Fiat 127P
- Fiat 127 Special
- Fiat 127 Brava
- Fiat 128 3P 1100
- Fiat 128 3P 1300
- Fiat 131P Mirafiori L / CL 1300
- Fiat 131P Mirafiori L / CL 1600
- Fiat 132P 1600
- Fiat 132P 2000
- Polski Fiat 126P 600
- Polski Fiat 126P 650/650E
- Polski Fiat 125P 1300
- Polski Fiat 125P 1500
- FSO 125P 1.3M
- FSO 125P 1.5M
- FSO Polonez 1300
- FSO Polonez 1500
- FSO Polonez 2000
- Lada 1200 (WAZ 2101)
- Lada 1300 (WAZ 21011)
- Lada 1500/1500S (WAZ 2103/2107)
- Lada 1300S (WAZ 2105)
- Skoda 105S/105L/105GL
- Skoda 120/120L/120GL
- Skoda 120LS/120GLS
- Skoda 130GL
- Trabant 601
- Wartburg 353/353W
- Zaporożec ZAZ-968A
- Zaporożec ZAZ-968M
- Zastava 1100P/1100 Mediteran
I takie dane jak:
- Wymiary zewnętrzne samochodu
- Silnik:
- Układ rozrządu
- Układ chłodzenia
- Układ smarowania
- Układ zasilania
- Układ zapłonowy
- Podwozie:
- Sprzęgło
- Skrzynka przekładniowa
- Przeniesienie napędu
- Układ kierowniczy
- Zawieszenie przednie
- Zawieszenie tylne
- Układ hamulcowy
- Koła i ogumienie
- Wyposażenie elektryczne:
- Akumulator
- Prądnica
- Rozrusznik
- Żarówki
- Bezpieczniki
* Momenty dokręcania
* Masy
* Pojemności
* Materiały eksploatacyjne
* Zużycie paliwa
* Prędkość maksymalna
* Schematy
A druga książka to:
"Ilustrowany słownik samochodowy 6-języczny", Czesław Blok, Wiesław Jeżewski. WKŁ 1987
Języki:
- Polski
- Francuzki
- Angielski
- Niemiecki
- Włoski
- Rosyjski
Słownik techniczny terminologiczny z wyjściowym językiem polskim. Terminologia fachowa w zakresie podstawowych pojęć budowy, użytkowania, obsługi i napraw pojazdów samochodowych. Ścisłe powiązane treści słownika z elementami rysunkowymi na tablicach.
Spis treści:
- Pojazdy
- Silnik
- Napęd
- Podwozie
- Nadwozie
- Wyposażenie elektryczne
- Elementy znormalizowane
- Użytkowanie i utrzymanie
Obrazek
Avatar użytkownika
Motorowerzystka
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2972
Dołączył(a): 26 sie 2011, o 19:35
Lokalizacja: NWE
Pochwały: 7
Pojazdy: Romet Ogar 125

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Tomek » 23 wrz 2012, o 16:51

A ja polecę pewną stronę internetową :D
Z pewnością może zastąpić niejedną książkę. ;) Wszystko jest opisane od podstaw działania silnika, po kompleksowy tuning ukł. rozrządu.
http://www.grabowski.com.pl
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Motorowerzystka » 14 lis 2012, o 16:34

Dziś stałam się posiadaczką książki: "Motocykle wczoraj i dziś" Rolanda Browna, którą wypatrzyłam w biedronce :mrgreen: Posiada dużo zdjęć i opisów. Polecam :D
Spis treści zawiera:
Wstęp
1900-1940 Rozwój stalowego rumaka
1941-1959 Szczyt sławy dwucylindrowców
Lata 60. Ostatnie przyczółki Brytyjczyków
Lata 70. Narodziny gwiazdy: ryk silników i ambicje techniczne
Lata 80. Droga do doskonałości
Lata 90. Obudowa - aerodynamika i estetyka
XXI wiek. Szybszy, lżejszy, mocniejszy
Obrazek
Avatar użytkownika
Motorowerzystka
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2972
Dołączył(a): 26 sie 2011, o 19:35
Lokalizacja: NWE
Pochwały: 7
Pojazdy: Romet Ogar 125

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Siczka » 14 lis 2012, o 18:21

Motorowerzystka napisał(a):Dziś stałam się posiadaczką książki: "Motocykle wczoraj i dziś" Rolanda Browna, którą wypatrzyłam w biedronce :mrgreen:

Ja już od paru lat taką posiadam, także spooooro to w biedronce leżą takie książki widocznie :F
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Motorowerzystka » 17 gru 2012, o 23:26

Nie będzie to książka ale stronka: http://www.breinride.home.pl/moto/index.php
Można poczytać sporo ciekawych opowiadań :wink:
I jeszcze tu: http://www.swoimidrogami.pl/NUMERY/01_2 ... en2012.pdf
Obrazek
Avatar użytkownika
Motorowerzystka
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2972
Dołączył(a): 26 sie 2011, o 19:35
Lokalizacja: NWE
Pochwały: 7
Pojazdy: Romet Ogar 125

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Tomek » 29 maja 2014, o 18:32

Szybkość Bezpieczna- S. Zasada
"Szybkość bezpieczna" to niemal klasyczny już podręcznik dla tych kierowców, którzy stale chcą podnosić swe kwalifikacje potrzebne nawet w codziennej jeździe. A jej rangę podnosi fakt, iż napisana została przez trzykrotnego mistrza Europy kierowców, zwycięzcę ponad 140 rajdów, w tym maratonów rozgrywanych na drogach całego świata, na podstawie jego wielkich doświadczeń i przemyśleń. Czytelnik znajdzie tutaj wiele sytuacji, które Sobiesław Zasada sam przeżył w rajdowej karierze, a które mogą się wydarzyć także w normalnej, nie tylko sportowej jeździe.

Od siebie dodam, że książka zawiera trochę znanych wiadomości, trochę nowych (przynajmniej dla mnie), jednak wszystko jest uporządkowane i bardzo dobrze opisane. Czytając ją zaczynałem rozumieć popełniane błędy, teraz jeżdżę płynniej, "czasy" się poprawiły, spalanie spadło, a zmieniłem raptem kilka drobnostek :) Naprawdę polecam tym, którzy jeszcze nie przeczytali.
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Biblioteka przy ulicy Motomaniaków 4

Postprzez Tomek » 20 paź 2015, o 14:17

Łodkopuje kotleta. Co prawda tu miały być wrzucane tytuły, a nie szukane, ale nie będę przecież zakładał tematu skoro istnieje ten :)

Otóż potrzebuję WSZELKICH tytułów, publikacji, a nawet sprawdzonych stron internetowych nt. ukł. zawieszeń stosowanych w samochodach wyczynowych. Systemy double wishbone, pull rod i push rod, kąty zawieszenia, no wszystko :F Ogólniki mam, brakuje mi głównie solidnych podstaw do ustalania kątów, doboru rodzaju zawiechy do rodzaju toru i innych pierdół.
Moja biblioteka posiada kilka książek ilustrowanych Starami, Nysami i DF (z lat 90, a nawet po 2000r :mrgreen: ), także odpadają. Dysk google'a wycina całe stronice tekstu, a chomikuj wymięka już w trakcie szukania. Najwięcej chyba jest tego po angielsku, chociaż mogą być nawet po chińsku, jeśli schematy będą czytelne.
Ktoś coś kojarzy?

Wrzucę może co mam, gdyby kogoś temat zainteresował i chciał poczytać :P
Reza N. Jazar "Vehicle Dynamics: Theory and Application" (dostępna na chomiku, mogę rzucić linkiem na pw)
Heinz Heisler "Advanced Vehicle Technology" wyd.2 (chomik)
http://www.formula1-dictionary.net/pushrod_pullrod.html
http://www.formula1-dictionary.net/suspension.html
https://youtu.be/DsEmK1M87VQ?list=PLo1d ... p290hmBrI6
Jak się domyślacie, to za mało :|
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F


Powrót do MotoChat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości