Samochód dla minimum 6 osób

Miejsce gdzie możecie prowadzić swobodne rozmowy na tematy motoryzacyjne. Taki Off-topic ale związany z motoryzacją!

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Marcek » 21 cze 2019, o 10:18

Ahoj!
Jak wspominałem w temacie Tomka rozpoczynam teoretyczne przygotowania do kupna vana. Zakupu dokonam pewnie najwcześniej w zimie, ale lubię wcześniej wiedzieć co i jak.
Wymagania są proste - musi mieścić 6 osób w tym 3 foteliki, mieć silnik benzynowy bez gazu i za bardzo nie gnić.
Bagażnik przy 5 osobach musi być spory, bo przy 7 nigdzie go nie będzie ;)
Budżet - ciężko powiedzieć, powiedzmy, że 8 tysięcy, ale to dość luźna propozycja.
Moje typy to Espace III i Zafira, z tym, że Opel bodajże do 2003 roku nie miał 3 punktowego pasa na środku z tyłu.
Renówką (tylko z dieslem) jeździłem i jestem pod wrażeniem przestrzeni i wygody. Odstraszają mnie tylko elektroniczne zegary, ale pewnie to kwestia przyzwyczajenia.
Rozważam też Multiplę po lifcie, ale to niby 6-te miejsce z przodu na środku do końca mnie nie przekonuje.
A Wy co myślicie?
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Pani Kontekstowa » 21 cze 2019, o 10:18

Pani Kontekstowa
 

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez dieludolfs » 22 cze 2019, o 03:13

Marcek, zerknij jeszcze na VW Sharan i Renault Scenic Grand, powinny spełnić Twoje oczekiwania ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Tomek » 22 cze 2019, o 11:08

Sharan moim zdaniem nie jest wart pieniędzy jakie za niego wołają. Scenic spoko, ale to nie ta liga wygody co Espace :D
Z E3 nie mam zbyt wielu doświadczeń, ale nie słyszę o wielu awariach. Silniki sprawdzone, mechanika prosta. Jeśli nie będzie zajechany na śmierć, to długo posłuży.
Silnik zdecydowanie 2.0 benzyna, ten wzmocniony :F 8V nie spali mniej, w utrzymaniu kosztuje tyle samo co mocniejszy, a ledwo ciągnie tą budę. V6 kusi cenami i osobiście bym się skusił, jednak musisz liczyć się z podwyższonym ryzykiem i dość utrudnionym serwisem.

Aha, Voyager. Mega wygodne auto, mocne silniki, ale rdza je chrupie i zdarzają się problemy z prądem (w sumie jak w E3). Tak czy owak, jeśli rzuci Ci się w oczy ładna sztuka, to warto przemyśleć.
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Angler » 22 cze 2019, o 13:06

Z Europy - rzeczywiście Espace nie ma konkurencji i nie ma tu co dyskutować. Multipla, Scenic i inne to zupełnie inna liga. Z dalekiego wschodu ciekawy jest Hyundai Trajet, ale ma jedną dużą wadę - albo 7'my pasażer albo bagaże.

Królami jednak są amerykanie, ale tu już niestety koszty eksploatacji mogą zwali z nóg - niestety 3 litrowy silnik potrafi spalić sporo, bardzo sporo. Kolega ma wprawdzie pickupa, ale raduje się z malutkiego spalania wynoszącego 28 litrów LPG/100 km przy silniku 3,3 litra (dla porównania ten sam model w dieslu zmieściłby się w 12 litrach ON).
Obrazek
Avatar użytkownika
Angler
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2224
Dołączył(a): 12 sie 2007, o 20:33
Lokalizacja: Rawicz
Pochwały: 9
Pojazdy: Yamaha XS 400 27 KM, Opel Meriva 1,7CDTI 100kuni, Keeway Cruiser 18 koników i Peżo ludix mocy b/d.

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Tomek » 22 cze 2019, o 17:20

Nie jest aż tak źle. Voyager z 3.8 mieści się w 15l lpg. A to dość ciężka krowa.
Angler napisał(a):ma jedną dużą wadę - albo 7'my pasażer albo bagaże

W Espace 3/4 był wybór krótki lub długi :D Różnica w E3 z tego co pamiętam to ok 30cm.
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Re: Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Marcek » 22 cze 2019, o 21:06

Dzięki za odpowiedzi!
O Voyagerze nie myślałem, bo zapomniałem o istnieniu tego samochodu ;) Na szybko przerzuciłem ogłoszenia i w pobliżu jest tego całkiem sporo, tylko niestety 90% to diesle.
Pod sklepem widziałem dziś przyzwoitego Grand Scenica za 6 tysięcy, tylko miał 2 wady - automat i gaz. No i łuszczący się bezbarwny ;)
Tak jak pisałem na razie nie kupuję, tylko przeglądam. Z ciekawostek - po kupnie "nowego" samochodu mieliśmy sprzedać Kangura, bo Szanowna Małżonka stwierdziła, że dla niej to za duże i nie będzie jeździć. Ale dziś się jednak przejechała i los Corsy wydaje się przesądzony ;) Może to i lepiej, bo do Corsy prawie nic nie dołożyłem (rozrząd, termostat i płyny), a w Kangura poszło kilka tysięcy.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Romecik2t » 24 cze 2019, o 13:59

Marcek, Mozesz jeszcze C8 obejrzec, ma fajne elektryczne boczne drzwi i chyba 7 osob w dowodzie, ale nie wiem jak tam z benzynami, ogolnie obejrzec poogladac nie zaszkodzi ;)
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Tomek » 24 cze 2019, o 19:04

Benzyny bardzo udane. 2.2 to trochę silnik widmo. W razie poważnej awarii słupek będzie dużym wydatkiem.
Jeśli już mamy Eurovana...
Uwaga na 2.9 (vel 3.0) 16x i 19x/21xKM to kompletnie różne silniki. Słabszy to PeugeotRenaultVolvo modyfikowany od lat 70, mocniejszy to nowa jednostka ES/L PSA i Renault, rozwijana później przez Puga o zmienne fazy itp., a Renault przeszło wtedy na Nissana 3.5.
Wspominam o tym dlatego, że 3.0 występuje we wszystkich francuskich vanach z tamtych lat i generalnie był to jeden słupek, z wyjątkiem chyba właśnie Espace z V6 170KM. Różnice były na tyle głębokie, że słabe V6 w Espace miało 90* rozwarcia cylindrów, a mocniejsze już klasycznie 60*.:D
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Re: Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Marcek » 4 wrz 2019, o 20:37

Im dłużej szukam, tym większy mętlik. Ostatnio pojawił się nowy kandydat, Seat Alhambra. Za 7-8 tysięcy coś znajdzie. Tylko wadą jest to, że 80% to diesle. Przejechałem się takim i nie powiem, pasuje mi, jest elastyczny, pali koło 7 litrów, tylko boję się kosztów awarii po realnych 500 tysiącach. O dieslach pojęcia nie mam.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Re: Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Marcek » 19 lis 2019, o 10:13

Corsa poszła w świat, więc na poważnie zabrałem się za poszukiwania. Na 90% będzie Zafira. Z jednej strony nie za duże, z drugiej - na tych dodatkowych fotelach nawet ja się jakoś zmieszczę ;)
Kilka już widziałem, od mniejszych i większych handlarzy ;) Na czwartek umówiłem się na oględziny Zafirki ze słynnym z awarii pomp i sterowników dieslem 2,0 :D Plusem jest pierwsza właścicielka i niby 190 tysięcy przebiegu. Dalej nie jestem przekonany do ropniaka, ale zobaczyć można.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez dieludolfs » 19 lis 2019, o 23:15

Mój tata ma w Vectrze B taki silnik i tylko raz był problem z pompą wytryskową jak podczas dużych mrozów dolał do oleju napędowego trochę benzyny :mrgreen: Stary silnik był generalnie przegrzany i występowały problemy z uszczelką pod głowicą, dlatego w 2014r został zamontowany drugi kompletny silnik i od tamtej samochód śmiga do dziś bez większych problemów. Ogólnie sama jednostka jest bardzo trwała i ciężko ją zajeździć, tylko trzeba szanować układ wtryskowy - tym bardziej, jeżeli jest to stara pompa wytryskowa VP44 (jednowtykowa). Poliftowe pompy PSG16 "dwuwtykowe" były już poprawione i rzekomo mniej się psuły, ale w przypadku awarii znów nie da się ich zregenerować i trzeba wymienić na inną, jednak biorąc pod uwagę obecne ceny części... myślę, że nie ma czego się bać ;)
PS. W pierwszych silnikach na starej pompie nie było koła dwumasowego. Duża zaleta tych silników to solidny rozrząd na łańcuchu, którego nie ma potrzeby wymieniać i oszczędzamy tym sposobem jakieś pieniążki :F

https://www.youtube.com/watch?v=h7AugvtagF8
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Marcek » 20 lis 2019, o 18:49

Dzięki za cenne wskazówki! Jak zawsze można na Ciebie liczyć.
To już "ten wzmocniony" ;) Czyli 101 KM, intercooler, dwumasa i nowy typ pompy. Wcześniejszy miał bodajże 82KM. Zresztą oglądałem Zafirę z tym silnikiem i mimo prawie 300 tysięcy silniczek chodził ładnie. Nie kopcił, odpalił na zimno "od strzała".
Jutro zobaczymy, co to autko jest warte. Najgorsze jest to, że z dieslami nie miałem kontaktu, jedynie ostatnio doedukowałem się, na co zwracać uwagę.
Kusi spalanie i to, że silniki kręcą podobno na rozrządzie po 300 tysięcy.
Boję się osprzętu, ale czego bym nie kupił, to i tak dołożę. Myślę, że zostawiając z 3 tysiące zapasu na naprawy nie będzie tragedii.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez dieludolfs » 21 lis 2019, o 19:33

Marcek napisał(a):Kusi spalanie i to, że silniki kręcą podobno na rozrządzie po 300 tysięcy.

300 tysięcy to dopiero może dotarty :mrgreen: Bez problemu powinien dokulać się do 600tys. Gdzieś mam łańcuch od starego silnika z VB taty i w ogóle nie jest wyciągnięty. Na dodatek dolny łańcuch jest podwójny. Próbuję sprzedać na allegro ten zestaw za 30zł ale nie ma chętnych :F Tak naprawdę ta Vectra B z silnikiem 2.0 DTI to właśnie pierwszy diesel w naszej rodzinie kupiony w 2011r i jest do dziś. Jeżeli trafisz na dobry egzemplarz to będziesz tylko lał paliwo i wymieniał olej, natomiast mogą się przytrafić takie bolączki jak zapowietrzanie się układu wtryskowego (zazwyczaj spowodowane nieszczelnością przelewów) albo problemy z EGR. Dwumasa jest dosyć żywotna w tych autach. Polecam lekturę: https://www.auto-krak.pl/auto-krak/mech ... -0-diesel/
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Angler » 21 lis 2019, o 21:34

Marcek, tak na prawdę nie ma się co bać diesla jako takiego, jak już to trzeba się obawiać nieuczciwych handlarzy. Silniki diesla z natury wytrzymują przebiegi rzędu 600 000km - 1 000 000km lub więcej (ponoć w muzeum mercedesa stoi egzemplarz który pokonał 3 000 000km bez remontu jednostki napędowej!). Z bardziej współczesnymi silnikami diesla występują 3 główne problemy:
1. Serwis "Long Life" - nie ma co ukrywać olej trzeba wymieniać co około 10 000km (oczywiście jeżeli stosuje się olej dobrej jakości, gorszej jakości oleje lepiej wymieniać ciut częściej - półsyntetyk co 6 000-8 000km, szczególnie przy jeździe na krótkich odcinkach, bądź z dużymi prędkościami na autostradzie).
2. Dziadowanie podczas jazdy = problemy z turbiną jeżeli ma zmienną geometrię - łopatki potrafią się zapiec i jak trzeba przyśpieszyć to silnik zaczyna zamulać.
3. Jazda na krótkich odcinkach i gaszenie silnika bez studzenia turbiny. Nie ma się co oszukiwać, o ile benzyniak jest dobrze rozgrzany po 5-10km, tak diesle potrzebuje około 20km żeby się dobrze rozgrzać (i nie mam tutaj na myśli temperatury wody/oleju, a temperaturę poszczególnych elementów silnika).

Warto zwrócić uwagę na kolor spalin wydobywających się z rury wydechowej - czarny dym świadczy o dużym problemie np. nieprawidłowy spalanie paliwa.
Obrazek
Avatar użytkownika
Angler
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2224
Dołączył(a): 12 sie 2007, o 20:33
Lokalizacja: Rawicz
Pochwały: 9
Pojazdy: Yamaha XS 400 27 KM, Opel Meriva 1,7CDTI 100kuni, Keeway Cruiser 18 koników i Peżo ludix mocy b/d.

Re: Samochód dla minimum 6 osób

Postprzez Marcek » 22 lis 2019, o 09:37

Dziękuję za wszystkie cenne opinie!
Wczoraj z oglądania nic nie wyszło, bo właścicielka nie zdążyła wrócić od córki. Dziś z kolei ja zaraz jadę do roboty, więc przełożone jest na jutro.
Angler napisał(a):Marcek, tak na prawdę nie ma się co bać diesla jako takiego, jak już to trzeba się obawiać nieuczciwych handlarzy.

To akurat jest od pierwszej właścicielki :) Z rozmowy wynikało, że samochód był serwisowany, pani generalnie nie wie, w jakiej kondycji jest np. podwozie, bo zwyczajnie tam nie zaglądała.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Następna strona

Powrót do MotoChat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości