Przerobienie starej kotłowni w domu

Czyli dział, w którym dziedzina tematu nie ma znaczenia.

Przerobienie starej kotłowni w domu

Postprzez Piotrasg » 23 lut 2024, o 10:08

Mam totalny mętlik w głowie. Przerabiam właśnie pomieszczenie w starym domu (6 m2) na kotłownie gdzie będzie piec gazowy z zamkniętą komorą spalania.
Biorę na to dofinansowanie i potrzebuje potwierdzenia od kominiarza że komin i wentylacja jest w porządku. I tego właśnie nie jestem pewien.
Przepisy które znalazłem mówią o tym, że w kotłowni konieczna jest kratka wentylacyjna służąca za nawiew oraz kratka wentylacyjna służąca za wywiew.
Czytając forum trafiłem na post, że przy zamkniętej komorze spalania potrzebna jest tylko jedna kratka wentylacyjna pod sufitem.
Rozmawiałem z 4 instalatorami pieca i każdy jest przekonany, że wystarczy jedna kratka wentylacyjna i zawsze kominiarz to odbiera. Nawiew potrzebny jest tylko do propan butanu i do otwartej komory spalania.
Jak z tym jest w rzeczywistości? Kto ma tu rację? Pomieszczenie bez okien i bez żadnej wentylacji / komina (będzie robiony wyrzut przez ścianę). W pomieszczeniach obok zainstalowana rekuperacja.
Piotrasg
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 144
Dołączył(a): 6 mar 2019, o 14:23

Przerobienie starej kotłowni w domu

Postprzez Pani Kontekstowa » 23 lut 2024, o 10:08

Pani Kontekstowa
 

Re: Przerobienie starej kotłowni w domu

Postprzez bereniko » 23 lut 2024, o 10:56

Przy kotle z zamkniętą komorą spalania i koncentrycznym przewodem spalinowo-powietrznym nie jest wymagane wentylowane pomieszczenie, natomiast dla spokojnego snu wentylacja wywiewna pod sufitem powinna być - na wypadek rozszczelnienia się instalacji gazu ziemnego, gaz uleci do góry i wentylacją do atmosfery. Nie zastanawiałęś się czy lepiej tam nie wstawić przypadkiem pompy ciepłą? W niewielkich metrażąch sprawdza się naprawdę dobrze.
https://www.vaillant.pl/klienci-indywid ... ego-kotla/

Zerknij sobie na stronę. Możesz poczytać sobie tutaj o wymianie starego kotła na nowy.
bereniko
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 336
Dołączył(a): 26 kwi 2021, o 07:22


Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 461 gości