Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Jeśli masz problem z motocyklem i nie wiesz jak go rozwiązać, napisz a na pewno ktoś Ci pomoże.
Regulamin działu
Przed założeniem nowego tematu upewnij się, że jego tytuł zawiera markę i model pojazdu jakiego dotyczy problem, najlepiej podane w nawiasie kwadratowym czyli [marka model] precyzyjny typ usterki. Ułatwi to korzystanie z wyszukiwarki.

Tematy, które nie będą spełniały podanych zasad zostaną usunięte.


    Przykłady: [Komar 2351] regulacja zapłonu
    Komar 2351 regulacja zapłonu
    Regulacja zapłonu Komar 2351

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez harleydavinson » 3 gru 2012, o 18:30

Cześć ;)

Chciałem się dowiedzieć prawdy o tych wszystkich motocyklach rejestrowanych na motorowery i o konsekwencjach związanych z tym.

Według przepisów motorower to pojazd z silnikiem o pojemności nie większej niż 50ccm i o konstrukcji ograniczającej rozwijanie prędkości powyżej 45km/h. (od przyszłego roku przepisy się zmienią i definicja motoroweru będzie inna, ale kit, mówię teraz o prawie obowiązującym teraz)

Ale co z rejestracją motocykla na motorower? Załóżmy że kupiłem simsona s51 (akurat on mi przyszedł pierwszy do głowy xd) i założyłem mu cylinder 80ccm, i złapie mnie policja. Czy wtedy funkcjonariusze mają prawo sprawdzić czy motorower to faktycznie motorower (chociażby przez zaobserwowania liczby obr. silnika albo kontrola głośności wydechu, czy skonfiskowanie motoru i sprawdzenie jaka jest rzeczywista pojemność) ?

Albo jeżeli kupię simsona z cylindrem 90cc zarejestrowanego na 50 (ale zablokowanego) to mogę nim prawnie jeździć?
Albo może inaczej: czy mogę jeździć motocyklem który nie wyciąga 45km/h, ale z silnikiem powyżej 50cc? czy muszę spełnić oby dwa warunki?

Napiszcie jakie są skutki po tym jak policja dowie się że to nie 50cc ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Pani Kontekstowa » 3 gru 2012, o 18:30

Pani Kontekstowa
 

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Rudy102 » 3 gru 2012, o 18:32

Stare motorowery nie podlegają normom zawartości spalin i głośności. A jak masz motocykl zarejestrowany na motorower to możesz dostać sprawę w sondzie za podrobione dokumenty.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez traktorzysta » 3 gru 2012, o 19:58

Rudy102 napisał(a):Stare motorowery nie podlegają normom zawartości spalin i głośności


Spalin może nie, ale norma głośności obowiązuje wszystkie pojazdy.

harleydavinson napisał(a):chociażby przez zaobserwowania liczby obr. silnika albo kontrola głośności wydechu, czy skonfiskowanie motoru i sprawdzenie jaka jest rzeczywista pojemność) ?


Liczby obrotów silnika? A ciekawe jak Ci w ten sposób sprawdzą osiąganą prędkość. Kontrola głośności to inna sprawa i nijak się ona ma do pojemności.
Skonfiskować motoru nie mogą.
Jedyne, czego możesz się bać, to radar i rolki. Jak Cię wezmą na rolki, to kaputt. Obczają, że przekraczasz 45km/h i po sprawie.

harleydavinson napisał(a):Albo jeżeli kupię simsona z cylindrem 90cc zarejestrowanego na 50 (ale zablokowanego) to mogę nim prawnie jeździć?
Albo może inaczej: czy mogę jeździć motocyklem który nie wyciąga 45km/h, ale z silnikiem powyżej 50cc? czy muszę spełnić oby dwa warunki?


Przeczytaj jeszcze raz cytowaną przez siebie definicję.
Motorower to pojazd o pojemności silnika ... i konstrukcji ograniczającej prędkość do 45km/h.
Czyli musisz spełnić oba warunki.

harleydavinson napisał(a):Napiszcie jakie są skutki po tym jak policja dowie się że to nie 50cc


Jazda czymś, co ich nie spełnia, w razie kontroli upierdliwego służbisty to 500zł mandatu i odholowanie (zabranie) pojazdu na parking policyjny.
Pomogłem?
Kliknij "Pomógł" !



traktorzysta@motomaniacy.com
Avatar użytkownika
traktorzysta
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 1904
Dołączył(a): 6 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: Solniki Wielkie
Pochwały: 82
Pojazdy: Opel Corsa D 08', WSK M06B3, Kingway Yamasaki 110ccm, Romet 750

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez harleydavinson » 3 gru 2012, o 21:32

No to chyba nie warto :/
Mandat to bym przeżył, ale jak wezmą mnie na wspomniane przez Ciebie rolki i ojciec się dowie to nie będzie ciekawie :x
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez traktorzysta » 3 gru 2012, o 21:49

harleydavinson, zależy, co chcesz zrobić.
Generalnie większość motorowerów (nawet i nowych) na wstępie już nie spełnia warunków ustawy.
Mój Yamasaki na przykład miał pojemność 72ccm fabrycznie, więc od początku moja homologacja jest praktycznie nie ważna. W dodatku śmigał sobie te ~70km/h, więc tym bardziej nie był motorowerem w świetle prawa.
Pomogłem?
Kliknij "Pomógł" !



traktorzysta@motomaniacy.com
Avatar użytkownika
traktorzysta
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 1904
Dołączył(a): 6 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: Solniki Wielkie
Pochwały: 82
Pojazdy: Opel Corsa D 08', WSK M06B3, Kingway Yamasaki 110ccm, Romet 750

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Marek.K. » 3 gru 2012, o 21:56

tak samo jak romet ogar 200 lub chart, nigdy nie leciał tych 45, nawet zwykły komar ciagnął pod 50 :D
FSO Polonez to jest to :D
"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Avatar użytkownika
Marek.K.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 8494
Dołączył(a): 13 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Winda, NKE
Pochwały: 16
Pojazdy: Pare Komarów :D

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Siczka » 3 gru 2012, o 22:35

No dobra, ale przecież jest tolerancja 10km chyba czy tam 5 więc czemu jak kumpel jechał 50km/h to go kiedyś złapał pałkers i ledwo się wykręcił i uszło mu na sucho jakoś? Niby tolerancja tych parę km/h jest a jednak niby jej nie ma....
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Tomek » 3 gru 2012, o 22:43

jest 10km/h tolerancji, ale to nie znaczy, że w zabudowanym ciągle można jechać 60km/h. Nie o to tu chodzi.
Przy okazji spytam o coś podobnego, bo pląta mi się pewna myśl po głowie. Jaki jest wpis w dowodzie, jeżeli moto ma 50ccm, ale przekracza 100km/h? Ma wpis w dowodzie "motocykl"? Pojemność 50, więc OC itp płaci się jak na motorower, ale prawko trzeba mieć już co najmniej A1. Ktoś ma tak zarejestrowany jakiś pojazd?
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Siczka » 3 gru 2012, o 22:54

Tomek, tak, ale on jechał 50km/h wiec 5km/h więcej niż może motorower niby ale jest ta tolerancja czy jej nie ma?!
Tyle dobrego ze jak to wejdzie to nie będzie gadania ze cyl 70 czy nawet 110 - nie przekraczać 5,4KM w przeliczeniu ma więc wiecie, pokazane w stronce poniżej pogrubionym.
http://www.scigacz.pl/Nowe,egzaminy,na, ... 19390.html
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez traktorzysta » 4 gru 2012, o 00:16

Siczka, tolerancja to taki dziwny zwyczaj powiedzmy sobie szczerze. I dotyczy tylko przekroczenia dopuszczalnej prędkości określonej znakami.
Motorower może jechać max. 45km/h i tu już nie ma żadnych wyjątków czy tolerancji.

Tomek napisał(a):Przy okazji spytam o coś podobnego, bo pląta mi się pewna myśl po głowie. Jaki jest wpis w dowodzie, jeżeli moto ma 50ccm, ale przekracza 100km/h?


Widziałeś kiedyś 50ccm co przekracza 100km/h? :roll:
Tak poważnie, to myślę, że chodziło Ci o to, że jest to 50ccm ale nikt nie ukrywa prędkości, jaką jest w stanie osiągnąć. Co do tego-w praktyce jest tak, że wszyscy patrzą na pojemność, a nie na rozwijaną prędkość. Przyjęło się, że jak <50ccm to motorower i tyle.
Ale wydaje mi się, że jeśli chciałbyś być bardzo przepisowy, to wystarczy pojechać na OSK i pogadać z diagnostą, coby wypisał papirek, że w moto zostały dokonane pewne zmiany (poza zmianą pojemnośći), które pozwalają na osiągnięcie większych prędkości-żeby to poświadczył pisemnie. Później trza by sie udać do WK i okazując ten papir poprosić o wydanie zaktualizowanego dowodu rejestracyjnego pojazdu, który uwzględni, iż dany pojazd zwiększył swą moc i tym samym stał się motocyklem, a nie motorowerem.
Pomogłem?
Kliknij "Pomógł" !



traktorzysta@motomaniacy.com
Avatar użytkownika
traktorzysta
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 1904
Dołączył(a): 6 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: Solniki Wielkie
Pochwały: 82
Pojazdy: Opel Corsa D 08', WSK M06B3, Kingway Yamasaki 110ccm, Romet 750

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez janosikmz19822 » 4 gru 2012, o 12:54

Kolega miłą apryle zarejestrowana na 50 cm3 a była to rg 80 .Kwestia jest tak ze da się zarejestrować na motorower w momencie gdy został sprowadzony i jest pierwszy raz rejestrowany ,to zależy od tego jak dokumenty zostaną przetłumaczone .
W Niemczech policja ma rolki do mierzenia osiągów motocykla stają sobie na drodze i łapią motocykle dają na rolki i badają osiągi ,u nas policja nie ma takiego sprzętu .
Po prostu musieli byście trafić na super znawce i mieć mega pecha albo wpaść pod suszarkę z dużą prędkością na tym rzekomym moto rowerku :P
Avatar użytkownika
janosikmz19822
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3661
Dołączył(a): 4 mar 2012, o 21:53
Pochwały: 42
Pojazdy: Shl m06t,Cz 350,Romet 50T1,Komar 231b -232-2330-2350 z1970(rama),Hercules,jawa 223,Ryś:)

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Rudy102 » 4 gru 2012, o 13:57

janosikmz19822 napisał(a):Kolega miłą apryle zarejestrowana na 50 cm3 a była to rg 80


RG 80 to Suzuki chyba że o czymś nie wiem. :mrgreen: I jest to fabryczne 80ccm więc teoretycznie jest to motocykl na kat. A1
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez harleydavinson » 4 gru 2012, o 15:51

Więc teoretycznie nie mam czego się bać :D
Raczej piratem drogowym nie będe ;)
A co myślicie o czymś takim: założyć cylinder 80 czy tam 90cc i w razie kontroli mieć przygotowany ukryty przycisk (który trzeba by było włączyć od razu po zobaczeniu policji) ktory by blokował manetkę tak żeby motorower nie mógł się rozpędzić do 50km/h?
Wtedy przy ew. wzięci motoru na rolki nie będzie przypału ;d
Obrazek
Avatar użytkownika
harleydavinson
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18 lip 2012, o 19:29
Pojazdy: składak

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez janosikmz19822 » 4 gru 2012, o 15:56

Rudy102 napisał(a):G 80 to Suzuki chyba że o czymś nie wiem


g mi się z s pomyliło aprila rs :mrgreen:
Avatar użytkownika
janosikmz19822
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3661
Dołączył(a): 4 mar 2012, o 21:53
Pochwały: 42
Pojazdy: Shl m06t,Cz 350,Romet 50T1,Komar 231b -232-2330-2350 z1970(rama),Hercules,jawa 223,Ryś:)

Rejestracja na mniejszą pojemność a prawo

Postprzez Tomek » 4 gru 2012, o 18:15

traktorzysta napisał(a):Widziałeś kiedyś 50ccm co przekracza 100km/h?

Tak, rekord prędkości na 50ccm to ponad 200km/h, więc 100 na podkręconym 2t nie jest czymś niezwykłym :D To tak poza tematem, już zaspokoiłem swoją ciekawość. Wychodzi na to, że sami urzędnicy utrudniają legalną rejestrację, nikt nie przewidział, że 50ccm nie oznacza max 45km/h :P
harleydavinson, zamiast kombinować z manetką możesz kupić blokadę obrotów na guziczek. Ustawiasz sobie kiedy ma następować odcięcie i możesz ustawić 45km/h, 30, a nawet na 10km/h i wyrywać gimnazjalistki przed szkołą. :D
Avatar użytkownika
Tomek
#mod
#mod
 
Posty: 8663
Dołączył(a): 28 lut 2008, o 20:08
Lokalizacja: Dirksland, NL
Pochwały: 75
Pojazdy: Trzy francuzy i inne gruzy :F

Następna strona

Powrót do Pomoc

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 81 gości